Rekonstrukce střešního pláště Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze

Budova Právnické fakulty Univerzity Karlovy je památkově chráněným objektem, zapsaným v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek a zároveň je také součástí historického jádra Prahy, které je rezervací UNESCO světového kulturního a přírodního dědictví. Budovu navrhl architekt Kotěra a byla realizována v letech 1924 – 1931.

 

V roce 2011 – 2012 proběhla generální rekonstrukce střešního pláště, kde musely být řešeny desítky architektonických a technických detailů této chráněné budovy.

 

Stav střechy před rekonstrukcí

 

 

Střecha během rekonstrukce

 

 

Střecha po dokončení

 

 

Odstranění následků povodní v objektu Galerie hl. m. Prahy – „ DŮM U ZLATÉHO PRSTENU“, Týnská 6 a 8, Praha 1 (rok 2002) 

Popis konstrukce

Jádro domu „ U ZLATÉHO PRSTENU“ pochází z ranně gotického období z 1. pol. 14 století. Dnešní podoba je dána především rozsáhlou pozdněrenesanční přestavbou kolem roku 1609. Středověké konstrukce domu jsou převážně z kamenného zdiva, pozdější dostavby jsou z cihelného nebo smíšeného zdiva.

 

Průzkumy, návrh řešení

Průzkum stavu objektu se zaměřil na důsledky zatopení podzemních prostor na stavební konstrukce (s ohledem na jejich statickou spolehlivost a funkčnost z hlediska zajištění bezporuchového provozu). 

Podle přítomných stop po záplavě (zavlhlý povrch s biologickým znečištěním, zápach) se jednalo o vodu proniklou splaškovou kanalizací. Podle viditelných stop dosahovala hladina vody do výšky 0,75 – 0,85 m nad úroveň podlahy podzemního podlaží. Při prohlídce byly odebrány vzorky charakteristických povrchových vrstev k laboratornímu stanovení biologické kontaminace a přítomnosti solí. Zároveň bylo provedeno měření povrchové vlhkosti kamenného zdiva.

 

Pro trvalé odstranění následků bylo nutné odstranit kontaminované omítky min. 50 cm nad hladinou vlhkosti, očistit povrch zdiva, vyčistit spáry od volných částí a zajistit účinné větrání prostor. 

Pro definitivní obnovu byl zvolen sanační systém BAYOSAN v různém složení vrstev dle druhu zdiva, tloušťky omítky a obsahu solí ve zdivu (tloušťka omítky se pohybovala v rozmezí 2-8 cm). Nejobtížnějším úkolem bylo napodobit původní omítky s nepravidelným povrchem tak, aby nebyl znát rozdíl mezi nově nahozeným zdivem a původní omítkou.

 

 

Zateplení bytového domu Vyhlídkova 763, 764, 765 v Praze 9

Jedná se o zateplení třípodlažního bytového domu o rozměrech 57,5 x 9,4 m, které spočívá v provedení kontaktního zateplovacího systému Baumit s tepelnou izolací z pěnového polystyrenu EPS-F tl. 120 mm.

 

Původní stav

 

 

Stav po zateplení

 

 

Zateplení bytového domu Vrchlického 887/74 v Praze 5

Další příklad zateplení fasády kontaktním zateplovacím systémem.

 

Původní stav

 

Stav po zateplení